Na początku powinniśmy ustalić konkretny, mierzalny i realny do wykonania cel. Zrozumiałym jest fakt, że ludzie idą na siłownię, aby poprawić kondycję, zredukować tkankę tłuszczową, poprawić siłę bądź spędzić czas dla dobrego samopoczucia. Jednak nie da się jednocześnie budować masy mięśniowej oraz spalać tkankę tłuszczową. Dlatego ważne jest ustalenie czego faktycznie chcemy i który z celów będzie priorytetem.
Niestety, ale nie istnieje coś takiego jak miejscowe spalanie tłuszczu. Wykonując tysiące powtórzeń brzuszków, nie spalimy tłuszczu tylko z tej części ciała. Gdy następuje redukcja tkanki tłuszczowej to nadmiar tłuszczu schodzi z całego ciała równomiernie. Dlatego nie wierzcie w uniwersalne treningi na „idealny kaloryfer”. Oczywiście jesteśmy w stanie wzmocnić mięśnie brzucha serią ćwiczeń na tą partię mięśniową, ale nie jest to równoznaczne ze spalaniem tkanki tłuszczowej z tego miejsca.
Osoby początkujące na samym starcie są bardzo zmotywowane do działania. Jednak wraz z czasem motywacja spada – to normalne. To czego potrzebują osoby trenujące na siłowni, a czego wielu brakuje to cierpliwość. Cierpliwość jest niezbędna by osiągnąć cel, ponieważ nic nie przychodzi tak łatwo. Chcąc zrzucać zbędne kilogramy przyjmuje się, że najlepiej chudnąć 2-4 kg w miesiącu (oczywiście te wartości mogą być jednak zmienne ze względu na zróżnicowanie każdego organizmu). W takim razie, jeżeli ktoś powinien zredukować masę ciała o 30 kg to statystycznie może mu to zająć od 8 do 15 miesięcy. Identycznie jest z budowaniem mięśni. Wytrwałość w dążeniu do założonego celu pozwoli osiągnąć nam sukces.
Osoby zaczynające swoją przygodę z siłownią często popełniają błędy w postaci zbyt częstych treningów i zbyt intensywnych, niedostosowanych do ich obecnej formy. Oczywiście, aby następował progres trzeba dać sobie czasami w kość. Jednak dla osób, które są laikami w tym temacie polecałbym poćwiczyć przez 1-2 miesiące metodą treningu obwodowego, który zakłada, że na każdej sesji treningowej ćwiczymy całe ciało. Prócz tego, że zapoznamy się ze sprzętem na obiekcie, do którego uczęszczamy to dodatkowo będziemy mieli odniesienie jakie obciążenie jest odpowiednie dla nas oraz jaka intensywność treningu jest dla nas optymalna.
Trening powinien być dopasowany dla nas, dlatego niezbyt dobrym pomysłem jest realizowanie planu treningowego kolegi, który ćwiczy 2 lata na siłowni. Może być on na zupełnie innym poziomie świadomości swojego ciała, mieć inny cel np. priorytetem w planie treningowym będą plecy. Zestaw ćwiczeń, który może się znajdować u Twojego kolegi jest optymalnym rozwiązaniem dla niego, natomiast nie wszystkie ćwiczenia mogą odpowiadać Tobie, a do tego niektóre rozwiązania będą wymagać techniki na wysokim poziomie, którą osiągniesz dopiero po jakimś czasie.
Rozgrzewka jest bardzo istotnym elementem całego treningu. Pobudzając mięśnie, nerwy i stawy będziemy lepiej przygotowani do wysiłku. Rozgrzanie organizmu, rozciąganie mięśni czy rozruszanie stawów to profilaktyka, która zajmuje jedynie 10 minut. Przed uprawianiem jakiegokolwiek sportu poprawi wydajność naszego organizmu i należycie przygotuje do treningu.
Osoby, które są pierwszy raz na siłowni często mają problem z prawidłowym oddechem podczas wykonywania ćwiczeń. W większości wysiłków nie koncentrujemy się na narzuceniu odpowiedniego rytmu oddychania, ponieważ dzieje się to w sposób naturalny np. gdy biegamy. W trakcie wykonywania ćwiczeń z ciężarami wydychamy powietrze w momencie napięcia mięśni, a więc wyciskania lub podnoszenia, natomiast bierzemy wdech podczas opuszczania ciężaru.