Rzadko zdarza się, że jest ktoś w 100% jednym z poniżej przedstawionych typów. Najczęściej stanowimy kombinację somatotypów w zmiennych proporcjach, gdzie przeważają cechy jednego lub dwóch. Pamiętajmy, że na wygląd naszej sylwetki wpływa wiele czynników: dieta, trening, styl życia, sen, geny. Genów już nie zmienimy, jednak nie jesteśmy skazani na bycie otyłym albo chudzielcem, ponieważ mamy wpływ na znaczną resztę czynników.
Wyróżniamy 3 typy budowy naszego ciała:
- Ektomorfik
- Endomorfik
- Mezomorfik
Ektomorfik – cechuje się szczupłą sylwetką. Wąskie biodra oraz barki, długie kończyny oraz twarz. Płaska i wąska klatka piersiowa. Osoby z takim typem budowy posiadają bardzo szybki metabolizm, co wpływa na bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej, a jednocześnie utrudnia budowanie masy mięśniowej. Predyspozycje do sportów wytrzymałościowych sprawiają, że ektomorfik może świetnie odnajdywać się w takim sporcie jak np. biegi długodystansowe. Chcąc jednak systematycznie budować swoją masę mięśniową osoby o tym typie budowy powinny realizować trening siłowy maksymalnie 3 razy w tygodniu, przy zbilansowanej diecie i uwzględniającej nadwyżkę kaloryczną.
Endomorfik – osoba posiadająca krępą budowę ciała. Okrągła twarz, wąskie barki, szerokie biodra, potężny korpus czy krótkie kończyny to cechy charakterystyczne dla tego typu budowy ciała. Często możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że endomorficy mają „tendencje do tycia”, przez co w wielu przypadkach nie udaje się prawidłowa budowa masy mięśniowej, ponieważ jest ona słabej jakości (nie jest to jedyny czynnik). Jednym z powodów jest bardzo wolny metabolizm, czego wynikiem jest zapotrzebowanie na mniejszą ilość kalorii, by zachować masą ciała na nienaruszonym poziomie. Osoby spełniające te cechy powinny szczególną uwagę zwrócić na dietę, często zbędnie bogatą w cukry. Chcąc poprawić wygląd swojej sylwetki, endomorficy powinni ćwiczyć 5-6 razy w tygodniu.
Mezomorfik- inaczej nazywany atletycznym typem budowy. Wąskie biodra, szerokie barki, klatka piersiowa dominuje nad płaskim brzuchem, kończyny umięśnione. Typ budowy ciała pośredni między ektomorfikiem, a endomorfikiem. Będąc mezomorfikiem musimy mieć wzgląd na ilość spożywanych kalorii bardziej niż ektomorficy, jednak nie grozi nam tycie na poziomie endomorfika. Podczas treningu osoba taka jest zdolna wytrzymać bardzo intensywny wysiłek oraz przystosować się do bardzo urozmaiconego wysiłku fizycznego. Jako typ pośredni jest w stanie w łatwiejszy sposób zbudować masę mięśniową, czy też zrzucić zbędne kilogramy.
Warto omówić co dokładniej może kryć się pod pojęciem predyspozycji genetycznych. Najkrócej opisując, predyspozycje to zespół cech, dzięki któremu możemy notować lepsze osiągi. Mimo, iż każdy z nas jest w stanie rozwijać swoje umięśnienie to jednym osobom idzie to lepiej, a innym gorzej. Może zastanawiałeś się dlaczego mimo dopasowanej diety i suplementacji, systematyczności w treningach i odpowiedniej regeneracji masz np. mniejszy biceps od Twojego kolegi, który nie przykłada wagi do spożywanych posiłków i nie trenuje tak jak Ty? Odpowiedzią może być właśnie genetyka.
Każdy jest w stanie wykonywać ruchy dzięki wzajemnemu połączeniu układu kostnego i mięśniowego. Połączenie tych dwóch układów powoduje występowanie w naszym organizmie dźwigni, z których korzystamy przy każdym ruchu. Mimo podobnej budowy lecz nie identycznej, możemy być uwarunkowani do rozwinięcia większej siły. A wszystko za sprawą większej dźwigni. Zaczep mięśnia znajdujący się dalej od stawu biorącego udział w ruchu stworzy większą dźwignię, która pozwala osiągać lepsze wyniki siłowe.
Kolejnym elementem jakim każdy organizm może się różnić to występowanie rodzaju włókien mięśniowych. Włókna te dzielimy na trzy rodzaje:
- Szybkokurczliwe – Szybko się kurczą i rozkurczają, ale szybko ulegają zużyciu, (przewaga tych włókien jest charakterystyczna dla osób z predyspozycjami szybkościowymi)
- Wolnokurczliwe – włókna te są przygotowane do długiej pracy, skurcze i rozkurcze są powolne (przewaga tych włókien jest charakterystyczna dla osób z predyspozycjami wytrzymałościowymi)
- Mieszane
Trening siłowy może spowodować zmianę cech włókien mieszanych na włókna szybkokurczliwe, a trening wytrzymałościowy może zmienić włókna mieszane na włókna wolnokurczliwe. Nigdy jednak nie będzie możliwości zmiany włókien wolnokurczliwych na szybkokurczliwe i na odwrót. Tak więc dziedzicząc strukturę włókien jesteśmy genetycznie uwarunkowani do konkretnych rodzajów wysiłku. Czy nam się to podoba czy nie.