Polacy najchętniej spędzają wakacje nad morzem. Sama jednak uważam, że wypoczynek w górach jest o niebo przyjemniejszy, bardziej relaksujący i najczęściej aktywniejszy. Regularnie wyjeżdżam do Beskidów, Tatr i Karpacza, i robię to kilka razy w roku, z racji tego, że do miejscowości górskich jest mi blisko. Jeśli sam masz krótki urlop i mieszkasz w dolnej części Polski, poznaj jej niezwykłe, górzyste tereny i spędź w nich aktywnie wolny czas. Takiej wycieczki nie trzeba nawet specjalnie planować.
Wybierz idealną miejscowość turystyczną
Gdy myślisz o górskich miejscowościach, prawdopodobnie od razu do głowy przychodzi ci Zakopane. Uważam jednak, że nie jest ono zbyt dobrym celem wakacyjnej podróży. Latem na tatrzańskich szlakach zawsze panuje tłok, a pod Giewontem ustawiają się długie kolejki ludzi, przez co zwiedzanie traci swój urok. Od siebie polecam Wisłę, która jest równie popularną miejscowością, a jednak nawet wakacyjną porą panuje w niej spokój i cisza. Beskid Śląski ma wiele wspaniałych szczytów – Baranią Górę, Czantorię oraz Skrzyczne, które nawet niedoświadczony turysta bez problemu zdobędzie. Warte uwagi są również Bieszczady – malownicza część Beskidów Wschodnich. Dwa lata temu spędzałam wakacje w Polańczyku, który mimo swojej niewielkiej powierzchni pozwala się wyciszyć i uspokoić. Wybierając się do tej małej wioski, od razu masz do dyspozycji wspaniałe pasma górskie i jezioro Solińskie, w którym każdy z przyjemnością się ochłodzi.
Przygotuj się do swojej wyprawy
Zanim jednak wyruszysz na swoją wyprawę, musisz się do niej przygotować. Jeśli chcesz nocować w schroniskach umieszczanych na szlaku, wcześniej zarezerwuj sobie w nich pokój, bo w sezonie letnim ciężko jest go zdobyć na ostatnią chwilę. Niedoświadczonym turystom nie polecałabym nocowania w namiotach, a szczególnie nie w Bieszczadach, bo pierwsze spotkanie z niedźwiedziem może być stresujące. Zaopatrz się również w mapkę turystyczną i zabieraj ją ze sobą na każdą wędrówkę, by w każdej chwili odnaleźć drogę do ośrodka lub punktu turystycznego. Zabierz ubrania wodoodporne (kurtkę przeciwdeszczową z kapturem, porządne buty) i noś je w plecaku, nawet jeśli za oknem widzisz słoneczną pogodę. Polskie góry są bardzo nieprzewidywalne, a w szczególności w okolicach Śnieżki pogoda robi to, co tylko zechce. Parę miesięcy temu wybrałam się z chłopakiem właśnie do Karpacza. Panowała piękna pogoda, więc w lekkich ubraniach wspięliśmy się na Śnieżkę. Wracając stromymi zakosami, weszliśmy prosto w wielką chmurę, z której nagle zaczął sypać duży grad, po czym rozpętała się prawdziwa burza. Cali przemoczeni jakoś zdołaliśmy dojść do schroniska na Kopie, jednak nie było to przyjemne doświadczenie. Uczcie się na moich błędach!
Jeśli natomiast zamierzasz wybrać dla siebie skomplikowaną trasę, czyli np. udać się na Orlą Perć, która uchodzi za najniebezpieczniejszy szlak w Polsce, musisz się do tego przygotować inaczej. Sprawdź wcześniej, jaka pogoda panuje aktualnie na stoku i jeśli dalej utrzymuje się na nim śnieg, nie wychodź z domu bez raków. Masz lęk wysokości lub pierwszy raz wybierasz się w góry? Odpuść sobie Orlą Perć, Giewont i Rysy, bo zdobycie tych szczytów wymaga posiadania pewnych umiejętności i znakomitej kondycji.
Maszeruj, spaceruj i zdobywaj szczyty!
W górach nie trzeba przesadnie kombinować, by aktywnie spędzać wolny czas. Oczywiście możesz skorzystać ze spływów kajakowych, parków linowych i innych atrakcji, jednak są to jedynie dodatki do podstawowej wspinaczki.
Byłam w górach już wiele razy i wiem na pewno, że żadna rozrywka nie zastąpi zwykłego maszerowania po szlakach i spoglądania na wszechobecne piękno krajobrazów. Takie wakacje należy wykorzystać w stu procentach, dlatego będąc w okolicach górskich, zawsze wstawałam wcześnie rano i planowałam, dokąd tym razem się udam. Pakowałam do plecaka suchy prowiant, ubierałam się w wygodny strój i szłam po prostu przed siebie. Czasem nawet nie obierałam żadnego celu swojej wyprawy, bo przykładowe Bieszczady są tak atrakcyjne i malownicze, że w każdej ich części można spotkać nietypowe gatunki roślinności, górskie strumyczki i mieszkające na tych terenach zwierzęta. Oczywiście mimo tego zdobywanie szczytów jest jednak najprzyjemniejsze, bo satysfakcji odczuwanej po wejściu na górę nie da się opisać. Człowieka rozpiera duma, dlatego pragnie się zdobywać kolejne szczyty i już żadnego się nie odpuszcza. Do zdobywania gór nie wykorzystuj jednak wyciągów, bo nie dość, że nie dadzą ci one żadnej satysfakcji, to jeszcze w kolejkach do nich nierzadko trzeba stać przez kilka ładnych godzin.
Z takich górskich wakacji na pewno wrócisz zrelaksowany, wyciszony, szczęśliwy i usatysfakcjonowany. Poprawi się twoja forma i kondycja, bo wspinaczki potrafią być bardzo męczące i wyczerpujące. Wchodząc i schodząc ze szczytów, mocno poczujesz mięśnie pośladków, ud i łydek. Wakacje w górach możesz więc potraktować jak sposób na zdobycie wymarzonej sylwetki. Co więcej, zdobędziesz ją w sposób przyjemny i bardzo atrakcyjny.