Klasyczny aerobik już dawno odszedł w niepamięć, bo bywa po prostu nudny i monotonny. Swoją popularność zyskały za to różne odmiany tego sportu, w tym właśnie Step Aerobik. To trening wykonywany na specjalnych platformach, polegający na poruszaniu się na podwyższonym stepie. Step Aerobik znalazł się na liście zajęć niemalże wszystkich klubów fitness, oraz siłowni. Szybko zyskał uznanie wielu osób ćwiczących, a kobiety wręcz go pokochały. Czym więc jest Step Aerobik?
Początki Step Aerobiku
Za prekursorkę stepu aerobiku uznaje się Gin Miller. Wszystko zaczęło się od kontuzji kolana, przez którą kobieta musiała zrezygnować z gimnastyki. Lekarz w ramach rehabilitacji zalecił jej poruszanie się po schodach, dzięki czemu Miller miała wzmocnić swoje stawy i uniknąć kolejnych kontuzji. Kobieta do ćwiczeń wykorzystała zwykłą skrzynkę, a gdy ćwiczenia zaczęły ją nudzić, dodała do nich energiczną muzykę. Szybko zauważyła, że trening wpływa pozytywnie zarówno na jej zdrowie, jak i całą sylwetkę. Stworzyła więc aktywność Step Aerobik i wprowadziła ją na sale fitness w 1989 roku. Gin zaczęła współpracować ze znaną firmą sportową Reebok, która wyprodukowała pierwszy step z możliwością regulacji wysokości. Miller pozostała wierna swojej nowej dyscyplinie, a na płytach pojawiały się jej treningi pokazujące przykładowe ćwiczenia do wykonania na stepie. Do dziś kroki są wykorzystywane przez instruktorów Step Aerobiku.
Idealny sprzęt do ćwiczeń
W przypadku klasycznego aerobiku wystarczy mieć wygodny strój i odrobinę zapału, aby móc zacząć ćwiczyć. Step Aerobik wymaga jednak posiadania stepu. To platforma na podwyższeniu, którą można zakupić za kilkadziesiąt złotych w każdym sklepie sportowym. Najlepiej sprawdzi się step z możliwością regulacji wysokości, bo dzięki niej można podwyższać i zniżać platformę, a tym samym zmieniać intensywność ćwiczeń. Step powinien być pokryty antypoślizgowym materiałem, aby ćwiczenia treningi były bezpieczne i osoba ćwicząca nie narażała się na upadek poprzez poślizgnięcie. Jego waga nie może przekraczać 5. kilogramów, by osoba ćwicząca mogła łatwo go przenieść i przestawić. Dobrze sprawdzają się również gumowe nakładki umieszczone na spodzie stepu zapobiegające przesuwaniu się platformy. Przed samymi ćwiczeniami warto kupić również buty sportowe, które będą amortyzować ruchy. Zapobiegną one możliwym kontuzjom.
Jeśli zapisujemy się na grupowe zajęcia Step Aerobiku, nie musimy oczywiście posiadać własnego sprzętu. W klubach fitness dostępne są stepy o różnych wysokościach i wielkościach, także bez problemu znajdziemy dla siebie przyrząd do ćwiczeń.
Jak wygląda trening Step Aerobik?
W teorii trening polega na wchodzeniu i schodzeniu z platformy. Aby aktywność nie była nudna, dodaje się do niej ruchy taneczne i nietypowe kroki. Uznaje się, że za pomocą stepu można wykonać ponad 200 zupełnie innych ćwiczeń.
Grupy początkujące zaczynają od nauki podstawowych kroków, takich jak basic step. Instruktor pokazuje, jak prawidłowo wykonać konkretny ruch i które mięśnie należy przy nim napiąć. Następnie powtarza kroki z całą grupą i dopiero gdy wszyscy je opanują, przechodzi dalej. Po prezentacji całego układu ćwiczący zaczynają go wykonywać. Towarzyszy im przy tym energetyczna, skoczna muzyka, która motywuje i zachęca do wysiłku. Co ważne, kroki basic step są banalnie proste i możliwe do wykonania przez niemalże każdego. Trening Step Aerobik jest więc bardzo uniwersalny.
W przypadku grup o wyższym stopniu zaawansowania, trenerzy stawiają na szybkie, intensywne i nieco bardziej skomplikowane ćwiczenia. Wśród nich pojawiają się skoki na step, obroty i elementy taneczne. Często wykorzystuje się także mambo step, czyli energiczne ruchy ramion, które wzmacniają i modelują ręce. Poprawne wykonanie całego, zaawansowanego treningu jest nie lada wyzwaniem motywującym do intensywniejszych ćwiczeń.
Poprawna technika wykonywania ćwiczeń
By ćwiczenia przyniosły dobre rezultaty, muszą być wykonywane poprawnie technicznie. Podczas wchodzenia na platformę ruch należy rozpocząć od postawienia pięty, a później palców. Schodząc, robi się odwrotnie — najpierw palce, potem pięta. Stawiając nogę na podłodze, należy zachować odpowiednią odległość pomiędzy stepem, a stopą (nie większą niż jedna stopa). Podczas schodzenia zawsze należy stawać za platformą, a nie przed nią. Postawa ciała powinna być wyprostowana, a mięśnie brzucha napięte, bo wtedy pomogą utrzymać równowagę. Nie zaleca się zeskakiwania ze stepu, jednak można na niego wskakiwać. Dopiero po opanowaniu takiej techniki można włączyć do treningów ruchy rąk.
Gdzie można ćwiczyć?
Treningi warto rozpocząć w klubie fitness lub na siłowni. Wśród zajęć tych miejsc spokojnie można znaleźć Step Aerobik. Zwykle stepowe treningi aerobowe mają swoje dwie odmiany — zajęcia dla osób początkujących oraz zaawansowanych. Młodzi adepci stepu wykonują najczęściej basic step, czyli bardzo podstawowe ruchy. Instruktor dokładnie je pokazuje, a następnie powtarza razem z ćwiczącymi. Osoby, które miały już do czynienia ze stepem, mogą wybrać się na zajęcia zaawansowane. Charakteryzują się one większą intensywnością, szybkością oraz trudnymi układami choreograficznymi.
Jest również możliwość wykonywania treningów we własnym zaciszu domowym. Na różnych stronach internetowych oraz płytach DVD można znaleźć filmiki instruktażowe pokazujące, jak należy ćwiczyć na stepie. Można trenować razem z nimi lub jedynie zainspirować się ruchami, a następnie tworzyć własne układy. Ważne jest tylko to, aby ćwiczyć na specjalnym stepie przygotowanym do tego rodzaju aktywności. Trening wykonany na zwykłej skrzyni mógłby doprowadzić do urazów i kontuzji.
Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko zaopatrzyć się w wyższą platformę i zacząć trenować. Step Aerobik ma mnóstwo zalet, bo wzmacnia równomiernie wszystkie mięśnie, pomaga spalić kalorie i modeluje sylwetkę. Do tego to bardzo przyjemna aktywność fizyczna, która spodoba się osobom narzekającym na monotonne ćwiczenia.