Mimo regularnych treningów wiele osób zastanawia się gdzie popełnia błąd, że aż tak wolno redukuje tkankę tłuszczową. Jedną z przyczyn może być wolny metabolizm. Co prawda każdego rodzaju aktywność fizyczna już w jakimś stopniu wpływa na jego polepszenie, jednak jest to pojęcie względne. W takim razie, czym tak naprawdę jest metabolizm? Jest to szereg reakcji biochemicznych, w których wyniku następuje przemiana materii w naszym organizmie.
Metabolizm to składowa dwóch procesów: katabolizmu i anabolizmu, które są ze sobą ściśle powiązane. Katabolizm prowadzi do degradacji złożonych związków organicznych. W wyniku tych procesów następuje wytworzenie energii wykorzystywanej do podstawowych czynności organizmu jak np. utrzymywanie temperatury ciała, trawienie pokarmu. Anabolizm to procesy obejmujące syntezę złożonych związków organicznych, dzięki czemu powstają związki gromadzące energię. Kolejną kwestią, o której powinniśmy sobie zdawać sprawę są czynniki wpływające na metabolizm. Tempo przemiany materii może być zależne od takich czynników jak: dieta, płeć, wiek, poziom aktywności fizycznej, stres.
Jak przyspieszyć metabolizm?
Wysiłek fizyczny o charakterze siłowym może znacząco przyczynić się do poprawy naszego metabolizmu, ponieważ oprócz oczywistej aktywności fizycznej dodatkowo budujemy masę mięśniową. Im wyższa masa mięśniowa tym wyższa elementarna przemiana materii, gdyż każdy dodatkowy kilogram mięsni wykorzystuje więcej kalorii w ciągu dnia od kilograma tkanki tłuszczowej. Jeszcze lepszą formą na przyspieszenie przemiany materii jest wysiłek o charakterze interwałowym, ponieważ działa on na nasz metabolizm przez długi czas po zakończonym wysiłku.
Mniej się stresujmy. Kortyzol znany również jako „hormon stresu” wpływa na rozpad białek (katabolizm). Przy stałym, wysokim poziomie kortyzolu organizm znajduje się w większym prawdopodobieństwie takiej choroby cywilizacyjnej jaką jest cukrzyca, a to może prowadzić do odkładania się większej ilości tkanki tłuszczowej, co w efekcie powoduje nadwagę lub otyłość.
Dużo osób twierdzi, że regularne spożycie wody również może pozytywnie wpłynąć na przemianę materii. Pamiętajmy, że dobrze nawodniony organizm funkcjonuje lepiej, tak samo jak wszystkie procesy jakie w nim zachodzą. Kolejnym argumentem potwierdzającym to stwierdzenie jest fakt, że odpowiednia ilość wody w organizmie dodatkowo pomaga w oczyszczaniu się z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Dieta posiadająca deficyt kaloryczny, będzie powodowała to, że stracimy zbędne kilogramy. Jest to dość logiczne. Do wszystkiego jednak trzeba podchodzić z rozsądkiem, ponieważ organizm dostosowuje się do nowej sytuacji jaką jest mniejsza ilość spożywanych kalorii i dlatego tez spowalnia metabolizm. Na początku diety redukcyjnej wiele osób zauważa postępy jednak w pewnym momencie przychodzi stagnacja. Lepiej nie stosować drastycznych kroków takich jak przechodzenie na dietę spełniającą np. 50% naszego dziennego zapotrzebowania. Efekty są jedynie na samym początku stosowania się do takiego rodzaju założeń. Rozsądnym wyjściem będzie wprowadzenie do swojej aktywności fizycznej treningów typu cardio lub wysiłków o charakterze interwałowym, dopiero później przyjąć deficyt kaloryczny na poziomie ok. 300 kcal.
Naszą dietę możemy wzbogacić o różnego rodzaju produkty, które wpływają na tempo przemiany materii. Kofeina jest częstym składnikiem różnego rodzaju produktów stosowanych przed treningiem, lub środków na odchudzanie. Otóż powszechnie wiadomo o jej właściwościach pobudzających, przez co możemy mieć więcej energii do wykonywania ciężkich treningów oraz przyspieszających metabolizm, pozytywnie wpływając na proces lipolizy w naszym organizmie. Podobne działanie będzie miała guarana. Korzystanie z ostrych przypraw również „podkręci” metabolizm, ponieważ są one naturalnym termogenikiem. Chilli, pieprz Cayenne, curry, imbir to przyprawy działające na termogenezę. Wyższa temperatura ciała powoduje zwiększone wydatkowanie energii pochodzącej z rezerw, czyli tkanki tłuszczowej.
Sposobów by wpływać na metabolizm jest wiele. Istotne jest to, abyśmy robili to w świadomy sposób i wcześniej przemyślany, ponieważ bezwiednie możemy sobie zaszkodzić.