Piłka nożna jest sportem zespołowym. Należy jednak pamiętać, że w skład drużyny wchodzi 11 zawodników. Aby odnosić sukces, każdy z nich musi być przygotowany i odpowiednio wykonywać swoje zadania. Wobec tego trening piłkarski dzieli się na grupowy, gdzie trenowane są określone schematy i zagrywki całej drużyny, a także indywidualny, gdzie szlifowana jest forma poszczególnego zawodnika.
Treningi indywidualne są zwykle uzupełnieniem treningów zespołowych. Mają one nieoceniony wpływ na rozwój piłkarski, szczególnie młodych zawodników. Trener ma wówczas więcej czasu, aby pracować ze swoim podopiecznym nad elementami piłkarskiego rzemiosła. Ponadto ma możliwość dokładnej analizy jego rozwoju. Podczas takiego treningu można wykorzystać innowacyjny sprzęt, który z powodzeniem stosowany jest przez najlepsze szkółki i akademie piłkarskie na całym świecie.
Jimmy Ball
Jimmy Ball, czyli piłka na szelkach to sprzęt przeznaczony do szkolenia techniki, koordynacji oraz zwrotności piłkarzy. Innowacja może wydatnie zwiększyć efektywność treningu, gdyż zawodnik nie musi tracić czasu po nieudanym zagraniu – szelki sprawiają, że futbolówka nigdy nie ucieknie. Trening z Jimmy Ball sprawia, że zawodnik wielokrotnie, w krótkim odstępie czasu trenuje przyjęcie piłki różnymi częściami ciała, ćwiczy zagrania z pierwszej piłki, grę słabszą nogą, a także koordynację oraz zwrotność. Można również ćwiczyć z dwoma urządzeniami jednocześnie, co pozwala zintensyfikować trening i wymaga większej zwrotności. Jimmy Ball przeznaczony jest przede wszystkim dla młodych zawodników, którzy ze względu na swój etap rozwoju piłkarskiego muszą się skupić raczej na aspektach technicznych aniżeli taktycznych i fizycznych.
Piłka na uwięzi
Piłka na uwięzi to nieskomplikowane urządzenie, które z powodzeniem może być wykorzystane w indywidualnym treningu piłkarskim. Przyrząd umożliwia wykonanie dużej ilości zagrań w krótkim czasie. Chodzi tu przede wszystkim o zagrania wykonywane w dolnych partiach przestrzeni, czyli np. podania po ziemi, płaskie strzały czy prowadzenie piłki przy nodze. Urządzenie to posiada dwie zasadnicze zalety: po pierwsze można na nim wykonywać trening z bardzo dużą intensywnością, ponieważ futbolówka sama wraca do zawodnika. Po drugie – nie potrzebujemy partnera, a także nie tracimy czasu na ciągłe chodzenie po piłkę po nieudanych zagraniach. Każdy, kto trenuje piłkę nożną lub interesuje się tym sportem wie, jak bardzo ważne są podania, szczególnie te celne. Sprzęt ten daje możliwość trenowania tego aspektu piłkarskiego z dużą częstotliwością oraz skutecznością. Nie ulega wątpliwości, że jest to urządzenie praktyczne, które może stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnych ćwiczeń czy metod treningowych.
Quick Feet
Quick Feet to urządzenie służące do sprawdzania koordynacyjnych zdolności motorycznych piłkarzy tj. orientacja przestrzenna, szybkość reakcji oraz szybkość decyzji. Dzięki systemowi band wyposażonych w czujniki, urządzenie to może być połączone z komputerem, co pozwala na zarejestrowanie wyników oraz analizę. Qucik Feet składa się z sześciu band, które tworzą sześciokąt. Każda z nich oznaczona jest określoną ilością punktów. Trening polega na tym, że zawodnik wchodzi do sześciokąta i w określonym czasie musi zdobyć jak największą ilość punktów. Musi zatem wykonać jak najwięcej celnych podań w bandy – najlepiej te, które oznaczone są największą ilością punktów. Największe zalety urządzenia? Możliwość nawet 1000 kontaktów z piłką w 15 – minutowej sesji treningowej oraz możliwość komputerowego odczytu wyniku, co znacząco ułatwia pracę trenerowi. Wady? Z pewnością cena. Kupując Quick Feet trzeba liczyć z wydatkiem rzędu 4000 zł.
Rebounder
Rebounder to urządzenie przeznaczone zarówno do treningu bramkarzy, jak i zawodników z pola. Przeznaczony jest on głównie do treningu nad umiejętnościami technicznymi. Przyrząd wyposażony jest w specjalną siatkę, od której piłka się odbija i wraca w stronę zawodnika. Pozwala to w krótkim czasie doskonalić tak istotny element piłkarski jak przyjęcie piłki oraz poprawne ułożenie stopy podczas podania czy strzału. Korzystanie z tego sprzętu pozytywnie wpływa również na umiejętność czytania gry, gdyż zawodnik po kopnięciu piłki w rebounder musi przewidzieć, gdzie ta się odbije, aby móc ją dokładnie przyjąć i opanować. Dzięki temu z powodzeniem mogą z niego korzystać bramkarze. Największą zaletą omawianego urządzenia jest jego praktyczność – jest niewielkie i bez trudu można je przenosić. Ponadto specjalna konstrukcja umożliwia regulację kąta nachylenia siatki, co urozmaica trening – można wykonywać silniejsze strzały, zwiększając tym intensywność treningu.
Platforma dwustronna
Platforma dwustronna, to stopniowa, zakrzywiona konstrukcja, która z coraz większym powodzeniem jest stosowana w treningu piłkarskim. Specyficzna konstrukcja sprawia, że piłka zawraca nieprzewidywalnym torem, co jest znacznie skuteczniejsze niż zwykłe odbijanie piłki o płaską ścianę. Platforma dwustronna utrzymuje piłkę w ciągłym ruchu, co wymusza na zawodniku szybką reakcję. Futbolówka może wrócić z lewej bądź prawej strony, na wprost zawodnika lub za jego plecy. Uzależnione jest to od umiejscowienia platformy, siły uderzenia oraz miejsca, w które uderzy piłka. Jest to urządzenie, które może pomóc wielu zawodnikom, niezależnie od ich wieku oraz poziomu zaawansowania. Dzięki niej można szkolić takie elementy piłkarskiego rzemiosła jak: kontrola nad piłką, celność podań, strzały z woleja, gra głową, a także każdego rodzaju przyjęcia piłki. Co najistotniejsze – wszystko to może odbywać się bez pomocy innej osoby.
Innowacyjny sprzęt treningowy – czy jest to konieczne?
Oczywiście przeprowadzenie treningu bez takiego sprzętu nie będzie problemem. Może on jednak stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod treningowych. Poleca się go szczególnie zawodnikom młodym, którzy w treningu skupiają się głównie na technicznych aspektach gry, choć i profesjonalni zawodnicy z powodzeniem mogą nim urozmaicać swój trening.