Klasyczny aerobik, joga, czy pilates mogą szybko się znudzić. To właśnie przez monotonię najczęściej rezygnujemy z ćwiczeń, dlatego należałoby ją przełamać. Można to zrobić za pomocą hula hoop — niewielkiego kółka, znanego nam wszystkim z czasów dzieciństwa. W młodym wieku wielokrotnie z niego korzystaliśmy, na zajęciach WF-u lub podczas dziecięcych zawodów sportowych. Warto więc powrócić do tej aktywności, bo dobrze poprowadzona może skutkować wspaniale wyrzeźbioną sylwetką.
Kręcenie hula hoopem doskonale wpływa na wszystkie partie ciała. Pobudza do pracy mięśnie brzucha, talii oraz uda i pośladki. Pozwala również pozbyć się zbędnych kilogramów poprzez zrzucenie nadmiernej tkanki tłuszczowej. Jak więc kręcić, by zaobserwować u siebie takie rezultaty?
Krok 1 – przygotowanie, czyli wybór hula hoop
Zanim zaczniesz ćwiczyć, musisz przygotować sobie do tego celu sprzęt, czyli hula hop. W sklepach sportowych znajdziesz najróżniejsze rodzaje takich kółek: lekkie, ciężkie, kolorowe, niewielkie, ogromne, zawierające wypustki oraz gładkie. Najtańsze można dostać za kilkanaście złotych, a cena najdroższych przekroczy granicę 100. złotych. Czy jednak warto zainwestować w tak drogi sprzęt?
Jeśli jesteś osobą początkującą, sięgnij po lekkie kółko o gładkiej powierzchni. Twoje hula hoop powinno mieć dużą średnicę, bo wtedy z łatwością wprawisz je w ruch i zaczniesz nim kręcić. Większe kółka sprawdzą się również u niewysportowanych osób, które chcą spokojnie wdrożyć się w kręcenie. Dopiero gdy uznasz, że kręcenie lekkim, dużym kółkiem jest dla ciebie mało intensywne, możesz wymienić je na inny model.
Najlepiej zadziała bowiem hula hoop z dodatkowym obciążeniem wynoszącym od 1 do 2 kilogramów. Taki przyrząd zmusi mięśnie do cięższej pracy i doskonale je wyrzeźbi. Możesz również zdecydować się na hula hoop ze specjalnymi wypustkami działającymi jak masażer. Powoli przyzwyczajaj ciało do takiej aktywności, kręcąc po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając czas ćwiczeń. Dzięki temu unikniesz pojawienia się siniaków w obrębie brzucha oraz bioder, a jedynie intensywnie wymasujesz ciało.
Krok 2 – naucz się kręcić
Jeśli dzień ćwiczeń ma być twoim pierwszym razem z hula hoop, musisz nauczyć się kręcić. Stań prosto i napnij mięśnie brzucha, by utrzymać równowagę. Włóż kółko na siebie, przytrzymaj je w dłoniach, aby znalazło się na wysokości talii i przyciśnij jego obręcz do jednego boku. Rozkołysz hula hoop, przekręcając je rękami najpierw w tył, a później w przód. W tym samym momencie wypuść kółko z dłoni i zacznij kręcić biodrami. Staraj się utrzymywać je na wysokości pasa, delikatnie manewrując całym ciałem. Nawet jeśli początkowo nie będzie ci to wychodzić, spokojnie wszystkiego się nauczysz dzięki regularnym treningom.
Ważne jest również to, by starać się kręcić hula hoopem w obie strony. Osoby preferujące ruch z kółkiem zwykle mają swoją „ulubioną stronę” i trzymają się jej podczas treningów, by ułatwić sobie aktywność. Wyjdź jednak ze strefy komfortu i zacznij ćwiczyć inaczej, niż dotychczas. Jeśli twoja lewa strona jest zdecydowanie słabsza, to ją musisz jak najczęściej trenować. Dzięki takiej nauce przy okazji podwyższysz intensywność swoich treningów i tym samym zauważysz lepsze rezultaty na swojej sylwetce.
Krok 3 – kręć nie tylko na talii
Hula-hopem można kręcić na niemalże każdej części ciała. Jeśli więc znudzi ci się podstawowy ruch, zacznij go zmieniać – podczas kręcenia przyspiesz i spróbuj przesunąć kółko jak najwyżej, aż po pachy. Następnie zwolnij ruch, przenieś obręcz na biodra i z powrotem unieś ją w okolice talii. Manewrowanie ćwiczeniami da ci jeszcze więcej radości i pobudzi do pracy całe ciało.
Możesz również kręcić hula-hopem na ręce, nodze, a nawet i szyi. Zmieniaj więc swoje ćwiczenia, aby przełamać rutynę. Jeśli skupiasz się jednak na rzeźbieniu talii, podczas kręcenia możesz wykonywać niewielkie przysiady, klękać lub zmieniać tempo. Każda zmiana jest bowiem wskazana.
Doświadczeni miłośnicy hula hoop potrafią wykonywać z kółkami najróżniejsze akrobacje. A kto powiedział, że ty nie możesz tego zrobić? Jeśli chcesz zabawić się w akrobatę, zakup kilka, mniejszych kółek i jednocześnie kręć nimi na różnych częściach ciała. Satysfakcja z ćwiczeń będzie wtedy ogromna.
Krok 4 – trenuj regularnie
Z pewnością wiesz, że tylko regularne ćwiczenia przynoszą dobre efekty. Nie inaczej jest z kręceniem hula hoop, dlatego działaj systematycznie, by efektywnie wymodelować sylwetkę. Trenuj 3 razy w tygodniu przez przynajmniej pół godziny. Możesz stopniowo wydłużać czas aktywności i dodawać do niej pewne urozmaicenia.
Pamiętaj jednak, że samo kręcenie raczej nie zagwarantuje ci utraty kilkunastu kilogramów, czy przyrostu masy mięśniowej. Traktuj tę aktywność jako dodatek do normalnych ćwiczeń. Kręcić możesz podczas oglądania telewizji, czytania książki, czy słuchania muzyki, dzięki czemu w sposób aktywny wykorzystasz wolne chwile i naładujesz się pozytywną energią.
Krok 5 – zauważ efekty
Ćwicząc regularnie i intensywnie, szybko zauważysz pozytywne zmiany w swoim ciele. Po pierwsze, wyszczuplisz talię, a sylwetka nabierze wtedy ładnych proporcji. Wygładzisz boczki i pozbędziesz się tłuszczu z okolic bioder, a także wysmuklisz całe ciało. Popracujesz również nad nogami i pośladkami oraz wzmocnisz mięśnie brzucha. Dodatkowo, jeden trening z hula hoopem pozwala spalić ponad 200 kalorii, dlatego jest to świetne rozwiązanie dla osób chcących zawalczyć ze swoją nadwagą. Utrzymując hula hoop, musisz mieć wyprostowaną sylwetkę, także przy okazji poprawisz budowę całego ciała.
Aby móc prawidłowo kontrolować progres, najlepiej zacząć się mierzyć. Weź więc do ręki miarkę krawiecką, obmierz się i zapisz wszystkie uzyskane wymiary ciała na kartce. Powtórz tę czynność po kilku tygodniach kręcenia i zobacz, co udało ci się zmienić. Zapisane efekty najlepiej motywują do dalszych ćwiczeń.