Triathlon to połączenie pływania, kolarstwa i biegania. Można spotkać się z opinią, że triathlonista to sportowiec, który nie rozumie, że jedna dyscyplina sportowa jest wystarczająco męcząca. Choć kto tylko spróbuje to poczuje, że potrójne zmęczenie to potrójna radość!
Gdzie się to wszystko zaczęło?
Pierwsze zawody na świecie odbyły się w USA w San Diego 25 września 1974 roku, 10 lat później dyscyplina dotarła do Polski, a pierwsze zawody miały miejsce w Poznaniu. W ostatnim czasie w naszym kraju triathlon bardzo szybko się rozwija i przyciąga coraz więcej zawodników w każdym wieku. W Polsce są organizowane coraz większe imprezy trwające kilka dni z rywalizacją na różnych dystansach, na które przyjeżdżają zawodnicy z całego świata, a nawet mistrzostwa rangi europejskiej.
Najpopularniejsze dystanse
Zawody odbywają się na różnych dystansach m.in.:
– sprinterski (0,75 km pływanie/20 km rower/5 km bieg)
– olimpijski (1,5 km pływanie/40 km rower/10 km bieg)
– ¼ Ironman (0,95 km pływanie/45 km rower/10,55 km bieg)
– ½ Ironman (1,9 km pływanie/90 km rower/21,095 km bieg)
– Ironman (3,8 km pływanie/180 km rower/42,195 km bieg)
– Ultraman (10 km pływanie/421 km rower/84 km bieg)
Strefa zmian
Często zastanawia ludzi fakt i pytają, jak wyglądają zmiany między poszczególnymi dyscyplinami. Rozwiązanie jest bardzo proste. Na trasie zawodów zlokalizowana jest strefa zmian, w której każdy zawodnik ma miejsce przypisane do numeru startowego. Można tam znaleźć wieszak na rower a także koszyk na obuwie, odzież i inne potrzebne nam podczas startu rzeczy. Po kolejnych etapach zawodnik biegnie do strefy zmian, gdzie zostawia to co już zbędne, a zabiera i zakłada to co potrzebne na następny etap.