Taniec oprócz uwalniania endorfin przyczynia się również do modelowania sylwetki. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które nie mogą z jakichś względów chodzić na siłownię czy biegać. Dodatkowym atutem tańca jest fakt, że zawsze towarzyszy mu muzyka.
Wiele razy, gdy nowo poznana osoba pyta o moje hobby mówię, że tańczę bachatę. Z reguły spotykam się ze zdziwieniem, co to jest ta bachata? O tyle, ile każdy wie, że istnieje taniec taki jak tango, walc, samba, to o bachacie mało kto słyszał.
Krótka historia
Pierwowzorem bachaty był merenque, czyli radosny taniec wykonywany przy akompaniamencie instrumentów. Muzykę zapoczątkował Nico Lora w latach 20. XX wieku na Dominikanie. Teksty merenque charakteryzowały się wulgarnością, co początkowo uniemożliwiało udostępnienie go szerszemu gronu odbiorców. W latach 30. ówczesny prezydent mianował merenque tańcem narodowym.
Czym jest taniec bachata
Bachata jest muzyką i tańcem latynoskim spopularyzowanym na Karaibach. Na podstawy składają się cztery kroki: 3 do boku i tap, czyli krok bez ciężaru ciała (na palcach). Muzykę taneczną wykonuje się m.in. przy akompaniamencie marakasów i bongosów. Wyróżnia się kilka typów bachaty: bachata dominikan style (klasyczna), bachata sensual, bachata romantica, bachata trips & dips, bachatango, bachata show style, urbanstyle bachata i ballroom bachata. Każda z nich różni się od siebie elementami choreografii.
Bachata sensual
Bachata sensual to najbardziej zmysłowa odmiana bachaty. W odróżnieniu od klasycznej bachaty tańczyć ją można wyłącznie w parach. Ważniejsza od figur jest w niej autorska interpretacja muzyki oraz odpowiednie prowadzenie partnerki. Nie wolno jednak zapominać o rytmie. W bachacie sensualnej nie powinno się poprzestać na podstawowym kroku. Wskazane są zatrzymania, przyspieszenia, wychylenia i delikatne uniesienia partnerki. Jedynie odprężona para jest w stanie ukazać bachatę w pełnej krasie. Mimo że jest znacznie wolniejsza od rumby, z pewnością może konkurować z nią w sferze doznań doświadczanych podczas tańca.
Korzyści
Bachata jest jednym z bardziej pozytywnych „nałogów”. Pozwala wyrazić siebie i oderwać się od trudów dnia codziennego. Rytm muzyki wprowadza w pozytywny nastrój, dzięki czemu ma się więcej energii. Dodatkowo ludzie, którzy zarażają nas swoją pasją powodują, że rozluźniamy się i taniec staje się czystą przyjemnością, efektywną przyjemnością. Nie wolno zapominać również, że podczas tańca uaktywniamy dużą część mięśni, co przy regularnych treningach powoduje wymodelowanie sylwetki. A więc.. zatańczysz?