Jazda na łyżworolkach jest jedną z najmniej kontuzyjnych aktywności fizycznych. Przy obecnie dostępnym sprzęcie i rozwijających się technologiach jazdę na łyżworolkach można uprawiać przez cały rok.
Historia łyżworolek
Łyżworolki, zwane w skrócie rolkami, powstały w latach 60. XVIII wieku. Wymyślił je Belg, Jean Joseph Merlin. Pierwsze rolki posiadały drewniane kółka, które w 1980 roku zostały pokryte gumą przez Richardsona. Zastosował on do rolek także łożyska kulkowe. Obecnie kółka wykonuje się z wytrzymalszego poliuretanu. Łyżworolki są zaliczane do tzw. wrotek jednośladowych.
W Polsce otwarto pierwsze wrotkowisko w Warszawie, w 1913 roku. 21 kwietnia 1993 roku w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. W tym samym roku odbyły się nieoficjalne Mistrzostwa Polski w szybkiej jeździe na wrotkach. Warto wspomnieć również o roku 2009, w którym Michał Machowski utworzył Warszawskie Stowarzyszenie Rolkarskie POLSKATER. Na uwagę zasługuje fakt, że z inicjatywy pasjonatów wrotkarstwa, kilka razy w roku w każdym większym mieście Polski, odbywa się tzw. nightskating, czyli nocny przejazd wrotkarzy ulicami miasta, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Typy rolek
Łyżworolki składają się z butów i przyczepionych do nich płozów z kółkami (zazwyczaj 4). Dodatkowym elementem są hamulce. W zależności od przeznaczenia wyróżnia się: łyżworolki figurowe, hokejowe, do jazdy szybkiej, do freestyle’u, do jazdy rekreacyjnej oraz do jazdy agresywnej. Rolki między sobą różnią się kształtem, wielkością, twardością kółek i usytuowaniem ich w płozach. Spośród wielu dostępnych na rynku producentów sprzętu sportowego, firma Powerslide wykazuje się znacznie wytrzymalszą konstrukcją rolek i elementów ruchomych tj. łożyska.
Dlaczego łyżworolki
W odróżnieniu od innych sportów, na łyżworolkach może jeździć każda osoba powyżej 3 roku życia. Niezwykle ważnym atutem są ich stosunkowo niewielkie gabaryty i nieznaczna waga. W ramach bezpieczeństwa, przed jazdą zakłada się ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki oraz kask. Łyżworolki zwiększają kondycję fizyczną ich użytkownika, ale nie wymagają od początku dużej sprawności. Są doskonałą alternatywą dla osób cierpiących z powodu problemów ze stawami, ponieważ podczas jazdy występuje znikome obciążanie stawów. Dodatkowo, wrotkarstwo wspomaga koordynację ruchów. Rolki mogą też pomóc osobom, które chcą zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej. Przy regularnych jazdach widoczna jest poprawa kondycji. Podczas jazdy modeluje się również sylwetka. Niezwykle ważnym powodem, dla którego warto sięgnąć po łyżworolki jest fakt, że mogą służyć jako środek transportu. Łyżworolki dobrej jakości posłużą nam na wiele lat.
Zbliża się wiosna… pojeździsz ze mną?