Triathlon to niezwykle wszechstronny i trudny sport, który wymaga od osób uprawiających go doskonałej kondycji, koordynacji ruchowej i ponadprzeciętnej sprawności. Równocześnie, jest on doskonałą formą treningu ogólnorozwojowego, gdyż angażuje i pomaga rozwijać wszystkie partie mięśni naszego ciała.
Z punktu widzenia osób trenujących bieganie, to właśnie ten element ma znaczenie największe, a rola biegu w triathlonie jest niepodważalna.
Czym jest triathlon?
Na początku warto wspomnieć, że czym innym jest trenowanie biegania, jazdy na rowerze i pływania osobno, czym innym zaś połączenie wszystkich tych dyscyplin w jedną. Triathlon, będący połączeniem pływania, jazdy rowerem oraz biegu, jest sportem ciągłym, w którym przejście z jednej dyscypliny w drugą przebiega płynnie, a do pomiaru czasu zaliczany jest również pobyt w strefie zmian. W zależności od rangi zawodów, poszczególne dystanse różnią się od siebie. Triathlon olimpijski obejmuje pływanie na dystansie 1,5 km, jazdę rowerem na odcinku 40 km oraz 10 km biegu. To standardowa forma triathlonu, jednak istnieją także bardziej wymagające, np. ultra triathlon, składający się z pływania na odcinku 10 km, 421 km jazdy na rowerze oraz 84 km biegu.
Już sam dystans biegowy prezentuje się imponująco, nawet jeśli mówimy o triathlonie olimpijskim, zaś na dystansie ultra, mamy do pokonania dystans dwukrotnie dłuższy od maratonu. Triathlon pozwala nam, biegaczom, nieco inaczej spojrzeć na bieganie, które najczęściej traktujemy jako oddzielną dyscyplinę, nadając jej priorytetowe znaczenie. Jednak okazuje się, że w połączeniu z innymi dyscyplinami, bieganie staje się tylko częścią składową i wymaga zupełnie innego treningu.
Bieg w triathlonie
Bieg jest ostatnim elementem triathlonu. Przystępujemy do niego mając już za sobą intensywny wysiłek. Pływanie i jazda na rowerze to niezwykle wymagające dyscypliny, zwłaszcza na takich dystansach. Nasz organizm pracuje więc inaczej niż wtedy, gdy podchodzimy do maratonu lub półmaratonu, gdzie zazwyczaj robimy sobie odpowiednią kilkudniową przerwę przed startem. Tu stajemy do biegu mając w mięśniach i kościach przepłynięty i przejechany na rowerze dystans. W dodatku biegamy w terenie po urozmaiconej nawierzchni, co w dodatkowym stopniu wpływa na nasz organizm.
Triathlon przydatny biegaczom
Warto zwrócić uwagę na triathlon w przypadku biegaczy przygotowujących się do startów w zawodach. Dla biegaczy może on stanowić doskonałe przygotowanie siłowe i kondycyjne z uwagi na obecność pływania i kolarstwa. Oba sporty wykorzystują podobne partie mięśni co bieganie, ale w zupełnie inny sposób, dzięki czemu nasz organizm otrzymuje dodatkowe bodźce. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza, że w codziennym treningu wielu biegaczy zwyczajnie nie ma czasu na trening siłowy i wzmacniający, koncentrując się wyłącznie na bieganiu. Tymczasem mocne mięśnie i silny kręgosłup to niezwykle istotne elementy organizmu każdego biegacza, mające wpływ na siłę biegową. Poza tym, triathlon może stanowić doskonałe urozmaicenie treningu biegowego i sposób na walkę z rutyną, która wkrada się w codzienność wielu biegaczy.
Jak widać triathlon może być fantastyczną formą przygotowania do maratonu i odwrotnie – startując w biegach masowych, możemy zdobyć doświadczenie i poprawić swoją wydolność przed startem w triathlonie. Pływanie i rower doskonale uzupełniają bieg i stanowią cenny element każdego treningu. Warto włączać do swojego codziennego cyklu treningowego nowe elementy, stawiać sobie kolejne wyzwania. Często bowiem nawet drobna modyfikacja może dać wspaniałe efekty.