W natłoku codziennych zajęć często twierdzimy, że nie mamy czasu na to, czy na tamto. Niektórym wydaje się też, że doba ma za mało godzin. Często jest to wymówka dla kupowania dań instant (w końcu nie mamy czasu na samodzielne przygotowanie posiłków), czy odkładania w czasie momentu, w którym zaczniemy wykazywać jakąkolwiek aktywność fizyczną. Dobra organizacja jest bardzo ważna, ponieważ pozwala wygospodarować więcej czasu dla siebie.
Przeanalizujmy co robiliśmy w ubiegłym tygodniu. Czy nie jesteśmy w stanie poświęcić dziennie 30 minut na przyrządzenie jakiegoś obiadu (można go zrobić więcej i np. wziąć ze sobą do pracy następnego dnia). Przygotowując posiłki samodzielnie – co jest oczywiście o niebo lepsze niż kupowanie gotowych dań (paczkowanych czy też tzw. posiłków na wynos) powinno się wypracować określone zasady postępowania. Punktem wyjścia powinno być dla każdego planowanie posiłków i co za tym idzie planowanie zakupów. Ogólnie rzecz ujmując, należy się zorganizować. Dlaczego to takie ważne?
Dzięki temu po pierwsze – nie znajdziemy się w sytuacji, w której z braku składników nie przyrządzimy np. obiadu, a jadąc do pracy bez drugiego śniadania nie wejdziemy do sklepu i nie kupimy np. słodkiej bułki, czy też batonika powszechnie uważanego za „zdrowy” a mającego nieciekawy skład. Po drugie – wracając do domu, nie zastaniemy „pustej lodówki” i nie będziemy musieli zamawiać jedzenia (lub biec do sklepu po „gotowy obiad”); po trzecie – zaoszczędzimy pieniądze (nie będziemy kupować rzeczy zbędnych) i wbrew pozorom czas; po czwarte – planując posiłki nie będziemy ich pomijać i jest większe prawdopodobieństwo, że zjemy cztery do pięciu razy dziennie. Warto planować posiłki na dwa lub trzy dni do przodu – w zależności od prowadzonego trybu życia (godziny pracy, czas wolny) ten okres może być dłuższy lub krótszy. Można również wprowadzić „danie na czarną godzinę” do przyrządzenia od ręki, z posiadanych składników, jeśli z jakichś względów np. nie zrobiliśmy zakupów (dla mnie jest to kuskus i mrożone warzywa – do wykonania w 20 minut). Planując posiłki, robiąc listę zakupów, minimalizujemy szansę wyrzucania jedzenia (więc także i pieniędzy). Można kupić więcej rzeczy takich, które okres przydatności do spożycia jest dłuższy i prędzej czy później zostaną przez nas wykorzystane – niech to będzie ryż, kasza czy makaron. Pozostałe – np. warzywa czy owoce warto kupować na bieżąco. Pomyśl dzień wcześniej o tym, co zabierzesz ze sobą do pracy na drugie śniadanie.
Planując posiłki, jest większa szansa, że będziemy urozmaicać nasz jadłospis, starając się aby nie jeść każdego dnia tego samego. Niech znajdą się tam produkty zbożowe (kasze pełnoziarniste oraz produkty z pełnego ziarna), owoce (unikać mrożonek lub przetworów owocowych z dodatkiem substancji słodzących), warzywa (unikać warzyw puszkowanych lub mrożonych z solą i dodatkami żywnościowymi), nabiał (po przeczytaniu etykiety i sprawdzeniu składu), jajka i mięso (najlepiej z dobrego źródła). Odnośnie ryb – najlepiej wybierać dziko żyjące tłuste ryby (zawierają kwasy tłuszczowe omega 3). Kupując olej, wybieraj te tłoczone na zimno, unikaj natomiast olejów utwardzanych i rafinowanych (w olejach przetworzonych znajduje się duża ilość dodatków żywnościowych mogących szkodzić zdrowiu).
Pomocą w robieniu zakupów będzie również wcześniej sporządzona lista z produktami, które musimy kupić. Dzięki temu jest szansa, że w sklepie spędzimy mniej czasu i nie będziemy się snuć między regałami w poszukiwaniu np. pomysłu na obiad. Jeśli na naszej liście nie znajdą się słodycze – siłą rzeczy w daną alejkę nie wejdziemy, więc nie będą nas kusić swoją zawartością. Ponadto – czytaj etykiety i sprawdzaj, czy w produkcie, który zamierzasz kupić, nie ma barwników, konserwantów, emulgatorów, stabilizatorów i zagęszczaczy.
Na zakończenie garść przydatnych rad. Zawsze o ile to możliwe, wybieraj jedzenie warzyw i owoców na surowo, zawierają najwięcej składników odżywczych. Pamiętaj, aby dokładnie je umyć przed spożyciem. Jeśli zamierzasz je gotować – wybierz gotowanie na parze, jeśli chcesz je wrzucić do garnka – nie rozgotuj ich. Zbyt długie gotowanie pozbawia je cennych składników odżywczych. Co do przygotowania kaszy – zawsze dokładnie przepłucz ją przed gotowaniem i pamiętaj, aby przechowywać ją w dokładnie zamkniętych pojemnikach (można wrzucić do środka liść laurowy, aby odstraszyć ewentualne robaczki).