Powszechnie uważa się, że treningi na siłowni biegaczom do niczego nie są potrzebne. Tzw. 'napakowana’ sylwetka nie dość, że znacznie utrudnia płynne ruchy wykonywane podczas biegu, to na dodatek obfita masa mięśniowa powoduje, że traci na tym nasza szybkość. A przecież bieganie trenujemy po to, aby poprawiać szybkość, kondycję i wytrzymałość, prawda? Oczywiście, że tak. A silne i dobrze rozwinięte mięśnie są do tego potrzebne o wiele bardziej, niż wielu z nas się wydaje.
Podstawowa rzecz, którą muszą przyswoić biegacze, dotycząca treningu na siłowni, to fakt, że nie służy on jedynie rozrostowi naszych mięśni. Gdyby tak było, piłkarze, kolarze czy właśnie biegacze mieliby sylwetki kulturystów, a tak się nie dzieje, mimo że siłownia jest integralnym elementem ich treningów i spędzają na niej naprawdę sporo czasu. Mocne mięśnie służą poprawianiu wydolności i stanowią dla organizmu naturalne wsparcie, tak niezbędne przy intensywnym wysiłku fizycznym. Zapewniają poprawną sylwetkę i chronią nas przed urazami.
Jak ćwiczyć mięśnie brzucha?
Które grupy mięśni są szczególnie istotne dla osób, które trenują bieganie? Sprawiedliwie byłoby odpowiedzieć, że wszystkie, ponieważ bieg jest tą szczególną formą wysiłku fizycznego, która angażuje całe nasze ciało. Jednak szczególną uwagę należy zwrócić na mięśnie brzucha. To właśnie one odpowiadają za prawidłową sylwetkę podczas biegu. O tym, czy biegacz wypracuje efektowny „sześciopak”, decyduje wiele czynników, także takich jak genetyka. Jednak wypracowanie silnych mięśni brzucha, które odpowiadają za postawę i siłę biegową, jest możliwe przy systematycznym treningu. I wcale nie jest koniecznością spędzanie wielu godzin na siłowni. Silny i mocny brzuch można wypracować także w domu. Przysiady, skłony i skręty tułowia, rowerek, nożyce, czy popularna „deska” – ćwiczeń, które wzmocnią twój brzuch jest naprawdę wiele. Możesz wykonywać je bez konieczności posiadania sprzętu do ćwiczeń. Popularne brzuszki, czy skłony tułowia z wykorzystaniem ławeczki, to z kolei ćwiczenia, które w znacznie większym stopniu obciążają nasze mięśnie, nie tylko brzucha, ale także uda, łydki, barki i ramiona. W początkowej fazie pracy nad brzuchem, warto je tonować, włączając je systematycznie do treningu.
Wielką zaletą ćwiczenia mięśni brzucha jest to, że ich efekty są odczuwalne po naprawdę niedługim czasie. Wyrażenie „odczuwalne” jest tu użyte świadomie, gdyż nie zawsze efekty te są widoczne. Do tego potrzeba zazwyczaj więcej czasu, a posiadanie efektownie wyrzeźbionego brzucha zależne jest również od tego, czy nie pokrywa go warstwa tkanki tłuszczowej. Jednak nawet już po kilku dniach ćwiczeń, możemy odczuć wyraźna poprawę – mięśnie stają się twardsze i są wyraźnie odczuwalne. Efekty przyjdą również na trasie – mocny brzuch zapewni nam większą dynamikę, a nasza wydolność poprawi się w sposób zdecydowany.
Przyglądając się Kenijczykom, Etiopczykom czy przedstawicielom innych wybitnie „biegowych” nacji często kolokwialnie i krzywdząco określamy ich typ sylwetki jako „skóra i kości”. Wiele w tym nieprawdy, gdyż trening siłowy jest niezwykle istotnym elementem ich przygotowań, a bez silnych i mocnych mięśni z całą pewnością ich wyniki nie byłoby tak doskonałe.