Chcesz się zmienić. Włączasz do swojego życia aktywność fizyczną i przechodzisz na dietę. Starasz się, a efekty wcale nie przychodzą. Dlaczego tak się dzieje? Najczęstszym powodem jest źle zbilansowana dieta. Zapoznaj się z najczęstszymi błędami żywienia. Jeśli je wyeliminujesz, na pewno zaczniesz zauważać pierwsze, pozytywne zmiany. Poprawi się twoje zdrowie, kondycja, samopoczucie, a waga sama zacznie spadać.
1. Stosowanie niskokalorycznych diet
Chcesz schudnąć, więc musisz mniej jeść. Przechodzisz na niskokaloryczną dietę, np. dietę 1000-a kalorii. Po tygodniu waga zaczyna spadać. Jednak utracone kilogramy to zwykle sama woda. Dodatkowo, długotrwałe stosowanie niskokalorycznych diet, spowalnia metabolizm. Organizm zaczyna odkładać przyswojone kalorie w postaci tkanki tłuszczowej. Robi to, aby przygotować się do ponownej obniżki kalorii. Co więcej, kalorie to energia. Gdy przestajesz jeść, nie masz siły do życia, a tym bardziej do aktywności fizycznej. Po kilku tygodniach organizm jest tak wykończony, że domaga się sporej ilości cukrów. Wchłaniasz więc wszystko to, co znajdujesz w lodówce. A wtedy efekt jojo masz gwarantowany. Ratunek: stopniowo obniżaj dzienną ilość spożywanych kalorii. Im wolniej będziesz to robić, tym lepiej dla twojego organizmu.
2. Wybieranie produktów LIGHT
Produkty typu LIGHT reklamowane są jako te zdrowe i niskokaloryczne. Mają one obniżoną zawartość tłuszczu. Jednak zamiast tłuszczu, producenci zwykle dodają do nich mnóstwo cukru. A cukier szybko odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Spokojnie sięgaj więc po normalne produkty spożywcze i sprawdzaj dokładnie ich skład oraz kaloryczność. Dodatkowo, uważaj na produkty z oznaczeniem „lekkie” i „dietetyczne”. Zwykle nie mają one nic wspólnego ze zdrowym żywieniem. Producenci starają się oszukać klientów i obniżają zalecaną porcję spożycia danego produktu. Tak naprawdę ma on wtedy taki sam skład, jak jego „tłusty” odpowiednik, a jedynie kosztuje znacznie więcej.
3. Niejedzenie śniadań
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Musisz o tym pamiętać. To właśnie ten posiłek dodaje energii na cały dzień i skutecznie rozkręca metabolizm. Powinien być zjedzony maksymalnie godzinę po wstaniu z łóżka. Wystarczy, że sięgniesz choćby po kromkę razowca z chudą wędliną. Dzięki temu organizm nie będzie wygłodzony i zacznie po prostu lepiej funkcjonować.
4. Niejedzenie po 18
To mit powielany przez wiele osób. Czy jedzenie spożyte po 18 rzeczywiście odkłada się w tkance tłuszczowej? Oczywiście, że nie. Musisz dostosować porę kolacji do własnego tryby życia. Ostatni posiłek powinien być zjedzony ok. 2-3 godziny przed wybraniem się do łóżka. Osoby, które kończą swoje jedzenie o 18, w rzeczywistości sięgają później po szybkie przekąski. Organizm zaczyna domagać się jedzenia w nocy. A batonik spożyty o północy na pewno nie pomoże ci w chudnięciu.
5. Jedzenie zbyt dużej ilości owoców
Owoce zawierają mnóstwo witamin i minerałów, dlatego uchodzą za najzdrowsze produkty. Nie oznacza to jednak, że możesz je jeść bez ograniczeń. Owoce, mimo swoich cennych właściwości, zawierają również sporo fruktozy. Jest to zwykły cukier, który odkłada się później w tkance tłuszczowej. Dlatego zaleca się jedzenie tych produktów przed południem. Wtedy organizm zdąży przetrawić wszystkie cukry. Jest jednak jeden wyjątek, w którym można spożywać owoce wieczorem. Chodzi tutaj o posiłek potreningowy. Podczas ćwiczeń organizm wykorzystuje sporą ilość cukrów, a powstałe braki należy szybko uzupełnić. Można to zrobić właśnie za pomocą owoców.
6. Rezygnacja z węglowodanów
Wciąż powszechne są opinie, że aby chudnąć, należy zrezygnować z jedzenia makaronów, chleba i ryżu. A to przecież źródła najlepszych węglowodanów, które dodają energii. Wystarczy więc, że zamienisz białe produkty na ich ciemniejsze odpowiedniki. Razowy chleb, żytni makaron i brązowy ryż zagwarantują ci uczucie sytości na długi okres czasu. Dodatkowo, takie produkty zawierają sporo błonnika, który wspomaga pracę metabolizmu i przyspiesza proces spalania kalorii.
7. Zbyt długie przerwy między posiłkami
Aby organizm mógł dobrze funkcjonować, musi mieć unormowany poziom glukozy we krwi. Gdy pomijasz jakiś posiłek, poziom ten zaczyna gwałtownie się obniżać. Możesz wtedy odczuwać zmęczenie i apatię. Organizm domaga się energii, którą będzie mógł szybko przetworzyć. Zaczynasz mieć więc ochotę na słodycze. A one gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi, który równie gwałtownie spada. To doprowadza do błędnego koła, z którego ciężko się wydostać. Zacznij więc spożywać mniejsze posiłki w równych odstępach czasu, a unormujesz poziom glukozy we krwi.
8. Brak snu
Chcesz działać, pracować, ćwiczyć i prowadzić zdrowy tryb życia. Na wszystko potrzebujesz czasu, więc zaniedbujesz swój sen. A sen jest jednym z najważniejszych elementów diety. To podczas niego organizm może się zregenerować i odpocząć. Zadbaj więc o to, abyś w łóżku spędzał min. 6 godzin w ciągu nocy. Jeśli zaniedbasz swój sen, organizm spowolni metabolizm. Dodatkowo, będzie domagać się zwiększonej ilości cukru, aby uzupełnić energię. A to krótka droga do sięgnięcia po słodycze.
9. Brak aktywności fizycznej
Jeśli zadbasz o obniżony bilans kaloryczny w ciągu dnia, twoja waga będzie spadać, nawet jeśli nie będziesz się ruszać. Jednak aktywność fizyczna może wspomóc odchudzanie. Po pierwsze, wbrew pozorom im więcej się ruszamy, tym więcej mamy energii. Włącz aktywność do swojego życia, a będziesz dysponować ogromną siłą, pomimo stosowania niskokalorycznej diety. Co więcej, jeśli zaczynasz się odchudzać, na pewno marzysz o pięknej sylwetce. A tylko za pomocą ćwiczeń można ujędrnić ciało i poprawić jego formę.
10. Krótko trwałe diety
Wciąż ogromną popularnością cieszą się diety „schudnij w miesiąc” i „zrzuć brzuch w dwa tygodnie”. Nie jest to jednak możliwe. A jeśli jednak uda ci się spalić cały tłuszcz w tak krótki okres czasu, możesz być pewny, że dopadnie cię efekt jojo. Dietetycy uważają, że w przypadku osób o sporej nadwadze lub otyłości, optymalny spadek wagi wynosi 3-4 kg / miesiąc. Jeśli masz tylko parę kilo nadwagi, będzie to 1 kg / miesiąc. Tylko dzięki całkowitej i powolnej zmianie nawyków żywieniowych będziesz chudnąć efektywnie i zdrowo.